úvod

Aktuality

 

55.ročník proběhl 26-29.1.2024

 

trasa3

trasa1

trasa2

trasa3

trasa1

trasa2

Z historie přejezdů Krušných hor

 

Parta lyžařů z našeho oddílu jezdila o víkendech pravidelně do Krušných hor lyžovat. Snažili jsme se poznat i další části našich hor. Jezdili jsme i každoročně na přejezdy jiných hor Šumavu, Jeseníky, Orlické hory, Beskydy, přechod Velké Fatry atd. I my jsme v počtu 6 jeli bez zajištěných noclehů z Kraslic až do Ústí, resp. Děčína. Později jsme tomu říkali „O“ ročník.(týden) Přitom jsme často slyšeli, že ostatní neznají Krušné hory a tak jsme se rozhodli, že něco podnikneme. Vyzvali jsme okresní výbory svazu turistiky v K. Varech a Chomutově ke spolupráci. K. Vary se neozvali a nepomáhali, Chomutov ano, i když se spolupracovníci velice často střídali.

Dozvěděli jsme se, že Kraslice chystají na rok 1970 oslavy k 600. výročí města. Pokusili jsme se náš plánovaný „Přechod“ (tak se v minulosti ročníky jmenovaly) do oslav zařadit. Město Kraslice toto uvítalo, mě jako organizátora pozvali a náš přejezd zařadili jako jednu z posledních akcí. Uvedli nás do programu oslav, my jsme vydali vlastní propozice akce a tyto poslali známým z jiných hor a na ústředí.

Slavnostní start byl v domě kultury v Kraslicích ráno 23.1.1970 za účasti předsedy městkého národního výboru , za přítomnosti i představitelů okresního výboru tělovýchovy ze Sokolova. Vyhrávala živá hudba lyžařům při jejich rozjezdu. Město pro každého připravilo drobný suvenýr. Já jsem nechal u známého turisty vyrobit nažehlovací odznaky na bundu pro každého.(rozhledna Klínovec). Tato tradice zůstává i po všech 38. ročníků máme vždy odznak s novou tématikou i když je to dnes již jen samolepka. Sešlo se 51 účastníků, nejen z okolí, ale i z Prahy, Plzně, Mostu, Olomouce, Chomutova, Studnice u Náchoda apod.

První etapa končila na Švýcarské boudě pod Plešivcem, další na Měděnci. Již první ročník jsme dojeli až do Chomutova. Zúčastnila se také i Horská služba Krušných hor. Během let se trasy měnily podle toho, kde se sehnalo ubytování. Po akci jsem podal zprávu městu Kraslice a město nám do kroniky napsalo: „MěNV přeje všem organizátorům a účastníkům hodně zdaru nejen v tomto, ale i v dalších ročnících“. A tak vznikla naše trvalá spolupráce s městem Kraslice. Po prvním ročníku jsme pořídili putovní kroniku, dnes již máme čtvrtou. Tato kronika se vozí a předává každý rok.Akce měla velký ohlas, psal o nás regionální tisk i Československý sport.

V roce 1971 již jely dvě skupiny lyžařů. Podle návrhu účastníků 1. skupina (čtyřdenní) startovala ve čtvrtek, jela až do Litvínova. Byla dlouhá 135 km. 2. skupina startovala v pátek, jela stejnou trasou , pro špatné počasí byla ukončena na Měděnci. V roce 1971 bylo celkem 56+41 účastníků. Čtyřdenní trasa se moc neosvědčila, 2 dny z dovolené, špatné noclehy a proto jsme toto již neopakovali.

Třetí ročník v roce 1972 jsme již připravili 3 skupiny. 2 základní 3denní Pá-Ne a So-Po, vždy jeden den z dovolené. Trasy měřily vždy 100 km a 3 dny, což bylo hodnoceno do výkonnostní turistiky-lyže. Třetí skupinu navrhl můj kamarád Ing. Karel Kulle – zakladatel pochodu Praha-Prčice. Měla prodlouženou trasu 140 km . On také tuto trasu vedl až do roku 1996, kdy náhle zemřel. Od této doby je tato trasa jeho memoriálem.

Čtvrtý ročník v roce 1973 opět tři skupiny a poprvé se ozvala skupina 6 turistů lyžařů z NDR ze Schneeberku. Od té doby dodnes jezdí pravidelně 8-10 lyžařů. A rovněž 3-4 lyžaři z Lipska.

Takto to pokračovalo až do 7. ročníku v roce 1976. Zájem stále stoupal, od roku 1977 jsme zavedli 5 skupin. První týden tradiční 2 skupiny, za týden opět 2 skupiny na základní trase a k tomu 5. skupina – prodloužená. Těchto 5 skupin jsme pořádali každoročně od roku 1977 až do roku 1991. (22. ročník) Od roku 1992 jezdí opět jen 3 skupiny. A takto se jezdí až do dnešní doby.

Za minulého režimu při dobrých vztazích s některýmí odborovými organizacemi nám tyto ochotně poskytly ubytování v jejich rekreačních střediscích. Avšak podniky své rekreační objekty prodaly do soukromí, některé dokonce zanikly. Soukromý sektor už nemá takový zájem. Nejraději by chtěli týdenní pobyt s polopenzí. Rovněž i lyžaři již nemají tolik volna.

Ještě k organizaci:

První čtyři ročníky pořádal akci OV Českého svazu turistů Sokolov ve spolupráci s Chomutovem. Od pátého ročníku byl technickým provedením pověřen odbor turistiky TJ Baník Sokolov, kde jsem byl členem. Od roku 1991 převzal pořádání Klub Českých turistů Krušné hory Sokolov. Zahraniční účastníci z bývalé NDR jezdí každoročně. Jeden ročník se zúčastnil i 1 Švýcar. V roce 1989 zde byli 4 turisté ze Sverdlovska nyní opět Jekatěrinburk. V lednu 2025 se pojede již 56. ročník ve 2 skupinách.

Autor Robert Mašek

 

 

Historie

 

Loňský ročník přejezdu se uskutečnil v termínu od 27- 30.1.2023

 

mailbezky@prejezdkrusnychhor.cz

© 2023 přejezd.cz